Zor Matematik Problemleri 3. Sınıf

SORU1: Babamla annem aynı yıl doğmuşlar. 28 yaşına girdikleri yıl evlenmişler. Evliliklerinden 3 yıl sonra ben dünyaya gelmişim. Benden 2 yıl sonra da bir kardeşim dünyaya gelmiş. Kardeşimin bu yıl 14. yaş gününü kutladığımıza göre ailemizdeki bireylerin yaşları toplamı kaçtır?

SORU2:ABC + 375 = 613 işleminde her bir harf bir rakamdır. Buna göre (CBA-BAC) + ABC=?

SORU3: Okulumuzdaki kız öğrencilerin sayısı, erkek öğrencilerin sayısından 48 fazladır. Okulumuzda 357 kız öğrenci olduğuna göre toplam öğrenci sayısı kaçtır?

SORU4: – Eda 95 alarak sınavda birinci oldu.
– Yakup, Eda’dan 7 puan düşük aldığı için üçüncü oldu.
– Eylül ise ikinci oldu.

Yukarıda verilen bilgilere göre üç öğrencinin alabileceği notların toplamı en fazla kaç olabilir?

SORU5: Esra’nın evleri ile bakkal arası 80 metredir. Esra her gün iki kez bakkala ekmek almaya gidiyor. Buna göre Esra bir günde en az kaç metre yol yürür?

SORU6: Bartu ile Betül’ün yaşları toplamı 21’dir. Babalarının yaşı ise Bartu ile Betül’ün yaşları toplamından 18 fazladır. Beş yıl sonra Bartu, Betül ve babalarının yaşları toplamı kaçtır?

SORU7: Üç toplananlı bir toplama işleminde toplam 844’tür. Birinci toplanan yüzler basamağında 3 rakamı olan üç basamaklı en büyük çift sayı, ikinci toplanan ise üç basamaklı en küçük tek sayıdır. Buna göre üçüncü toplanan kaçtır?

SORU8: Bir simitçi fırınında sabah 298 simit, simitlerden 45 eksik poğaça yapılıyor. Öğleden sonra simit satışları çok fazla olmayacağı için her bir üründen 40 ürün eksik yapılıyor. Buna göre bu simit fırınında bir günde üretilen poğaça ve simitlerin toplamı kaçtır?

Bir cevap yazın