Toplama Problemleri Dikkat Etkinliği 2. Sınıf Matematik

Can bir pastanede çalışıyor. Gün içinde çeşit çeşit pastalar yapmak için daha gün
doğmadan pastaneye geliyor. Can’ın çalıştığı pastane çok ünlü bir yer. Can’ın verdiği
bilgileri dikkatle okuyalım ve gazetecilerin sorduğu soruları bu bilgilere göre yanıtlayalım.

Pastanemizde en çok satılan ürün simittir. Simitlerin tanesi 3 liradır. Her sabah yedi
tepsi simit hazırlanır. Her tepside bir düzine simit bulunur. Bazı müşterilerimiz poğaça sever.
Peynirli poğaçaların tanesi 7 liradır. Bu sabah 72 tane poğaça yaptık. Şimdiden 28 tanesi satıldı
bile.
Bazı müşterilerimiz tatlı şeyleri sever. Kekin dilimini 5 liradan satıyoruz. Sütlaç çok
ucuzdur. Her gün 45 kâse sütlaç yaparım. Kasesini 6 liradan satıyoruz ama tiramisu biraz
pahalı bir tatlı. Bir dilim tiramisu 14 liradır.
Müşterilerimiz pastanemizdeki lezzetlerden çok memnundur.

Can Bey, şu an pastanenizde kaç tane poğaça kaldı acaba?

Duyduğumuza göre bugün satılan simitler 3 tepsiymiş. Kaç tane simit sattığınızı söyler misiniz?

Bir dilim tiramisu ve iki dilim kek alırsak kaç lira ödememiz gerekir?

Can Bey, iki günde kaç kâse sütlaç yapmış oluyorsunuz?

Bir tepsi simitten 8 tanesini sattığınızda kalan simitler kaç lira ediyor?

Üç tane peynirli poğaça için kaç lira ödememiz gerekir?

Can Bey, son bir sorumuz olacaktı. İki kase sütlaç, bir dilim tiramisu ve iki simit almak istiyorum. Kaç lira ödemem gerekir?