Rakamsız 4 İşlem Problemleri 2. Sınıf Matematik

1- Mahmut’un, bir elin parmakları sayısı kadar bilyesi var. Annesi de bir haftanın gün sayısı kadar bilye verdi. Mahmut’un kaç tane bilyesi oldu?

2- Ece’ye annesi, bir yıldaki ay sayısının, iki ayak parmakları sayısı kadar eksiği basketbol topu aldı. Ece’ye annesi kaç tane basketbol topu aldı?

3- Rıdvan’ın, bir otomobilin tekerlek sayısı kadar portakallı şekeri var. Ağabeyi Furkan’ın ise Rıdvan’ın şekerlerin sayısının bir mevsimdeki ay sayısının katı kadar şekeri var. İki kardeşin toplam kaç tane şekeri var?

4- Mustafa’ya dedesi, en büyük bir basamaklı çift sayı kadar, babası da en küçük bir basamaklı tek sayı kadar kalem aldı. Mustafa’nın kaç tane kalemi oldu?

5- Furkan bir tavuğun ayak sayısının, bir ineğin ayak sayısı katı kadar yaştadır. Furkan kaç yaşındadır?

6- Tahir’in, bir insanda bulunan tüm parmak sayısı kadar öykü kitabı var. Tahir bu kitapları bir kuşun kanat sayısı kadar olan arkadaşına eşit olarak paylaştırmak istiyor. Bir arkadaşa kaç tane kitap düşer?
7- Bir sandalyenin ayak sayısının, bir elin parmak sayısı kadar katının, bir haftanın gün sayısı kadar eksiği kaçtır?

8- Elif bir günde, bir gündeki saat sayısının, bir karedeki köşe sayısının eksiği kadar sayfa kitap okumuştur. Elif bir günde kaç sayfa kitap okumuştur?

9- Zeyneplerin kümesinde, alfabemizdeki harf sayısı kadar tavuk vardır. Zeynep bu tavukların alfabemizdeki ünlü harf sayısı kadarını arkadaşı Emir’e verdi. Zeyneplerin kümesinde kaç tane tavuk kaldı?

10- Emir’in, bir gündeki saat sayısının, bir karenin kenar sayısı eksiği kadar portakalı var. Emir bu portakalları, bir elindeki parmakların sayısının bir eksiği kadar arkadaşına eşit olarak dağıtıyor. Her arkadaşının kaç tane portakalı olur?

Bir cevap yazın