Özel Eğitim Matematik Soruları

1 SORU: Mustafa pazara gitmiştir. Pazarda satıcı domatesin kilosunu 3 TL, biberin kilosunu ise 2 TL olarak söylemiştir. Mustafa 5 kilo domates ve 2 kilo biber alarak satıcıya 20 TL para vermiştir. Mustafa’nın kaç TL’si kalmıştır?

 

 

2. SORU: Ahmet öğretmen öğrencilerinden kırtasiye malzemeleri almalarını istemiştir. Kırtasiye de Ahmet öğretmenin almalarını istedikleri kalem 6 TL, silgi 4 TL, Defter ise 10 TL’dir. Ahmet öğretmen 2 kalem, 3 silgi ve 5 defter alınca kaç TL öder?

 

 

3. SORU: Mustafa’nın elinde 25 tane elması vardır. Mustafa bu elmalardan 12 tanesini yemiştir geriye kaç elma kalmıştır.

 

 

4.SORU: Enes öğretmen okulda okunmak üzere 15 kitap getirmiştir. Öğrencilerden kütüphaneden de 20 kitap almalarını istemiştir toplam kaç kitapları vardır.

 

5.SORU: Bir kırtasiyede 58 tane defter 18 tane de kitap bulunmaktadır bu kırtasiyede toplam kitap ve defter sayısı kaçtır?

 

 

6. SORU: Ferdi’nin aklından tuttuğu sayı 5 sayısının 8 katından 12 eksiktir. Ferdi hangi sayıyı tutmuştur?

 

 

7. SORU: İsakcan ağaçtan topladığı 57 eriğin 37 tanesini dağıttı kaç eriği kaldı?

 

 

8. SORU: Arı Maya’nın kovanında 64 arı vardır bu arılardan 38 tanesi bal yapmaktadır geriye bal yapmayan kaç arı kalmaktadır?

 

 

9.SORU: Zeynep 8 Yaşındadır İrem Zeynep’ten 6 yaş büyüktür. Zeynep ile İrem’in yaşları toplamı nedir?

10. SORU: Fatma Gül 10 yaşındadır. Fatma Gül’ün öğretmeni onun yaşının 2 katının 4 fazlası bir yaştadır. Buna göre Öğretmen kaç yaşındadır.