Litre Problemleri 3. Sınıf Matematik

1- Dayımın ineklerinden biri günde 23 litre diğeri 27 litre süt veriyor. Bir haftada bu inekler toplam kaç litre süt verir?

2- 8 litre süt, yarım litrelik şişelere dolduruluyor. Kaç şişe süt olur ?

3- Bir depo su ile dolduruluyor. Bu sular ; 3 tane 25 litrelik, 5 tane 20 litrelik, 8 tane 10 litrelik ve 12 tane 5 litrelik bidonlarla dolduruluyor. Bu depo kaç litre su almış?

4- Bir günde 47 litre süt veren bir inek bir haftada kaç litre süt verir?

5- Bir iş yerinde günde 5 damacana su içiliyor. Bir damacana 19 litre ise bu iş yerinde bir günde kaç litre su içilir?

6- Büyük bir su deposu 9 litrelik kova ile 24 seferde dolduruluyor. Bu depo kaç litre su almaktadır?

7- Her sabah kahvaltıda 5 bardak meyve suyu tüketen bir aile bir ayda kaç bardak meyve suyu tüketir?

8- Arızalı olan bir musluktan günde 7 litre su damlamaktadır. Okulumuzda 3 adet musluk bozuktur. 5 günde okulumuzda kaç litre su damlayarak boşa akmıştır?

9- Bir markette, her birinde 4 litre zeytinyağı olan 28 şişe vardır. Bunlardan 13 tanesi satılınca markette kaç litre zeytinyağı kalmıştır?

10- Eylül, çiçeklerini sulamak için haftada 3 sürahi su kullanıyor. Bir sürahi 6 litre su almaktadır. Çiçekleri sulamak için Eylül, 4 haftada kaç litre su kullanır?

11- Bir demlik çaydanlıktan 21 çay bardağı çay çıkmaktadır. 7 demlik çaydanlıktan çıkan çayların tanesi 2 liradan satılırsa kaç lira kazanılır?

12- Annem çamaşırları elde yıkamak için 5 kova su kullandı. Bir kova 17 litre su almaktadır. Annem çamaşırları kaç litre su ile yıkamıştır?

Bir cevap yazın