Bir Bilinmeyenli Çıkarma Problemleri 2. Sınıf Matematik

1) Bir depo 87 kova su ile dolmaktadır. Ağzına kadar dolu olan bu depodan kaç kova su alırsam depoda 35 kova su kalır ?

 

2)Bir kutuda 56 adet bisküvi vardır . Kutu açılıp içinden kaç tane bisküvi alırsak ,kutuda 24 bisküvi kalır?

 

3)Canan’ın cebinde 76 lirası vardır. Canan bakkala gitmiş ve bakkalda alışveriş yapmıştır.Canan bakkaldan çıktığında cebinde 14 lirası kalmıştır. Canan alış verişte ne kadar para harcamıştır ?

 

4) Bir sütçünün süt kovasında 97 litre süt vardır. Sütçü müşterilerine süt sattıktan sonra kovasında 29 litre süt kalmıştır. Sütçü müşterilerine ne kadar süt satmıştır .

 

5)Bir otobüste 56 yolcu vardır. Otobüs şoförü durakta durmuş ve yolcu indirmiştir. Otobüs yoluna devam ederken otobüste 24 kişi olduğuna göre durakta kaç yolcu inmiştir ?
6) Bir bakkal dolu misket kutusunun içinden 24 misket sattıktan sonra kutuda 35 misket kalmıştır.Bu misket kutusunda en başta kaç misket vardı ?

7)Bir manav kasadaki domateslerden 65 kilo sattıktan sonra kasada 23 kilo domates kaldı. Kasada en başta kaç kilo domates vardı ?

 

8) Bir simitçi arabasındaki simitlerden 38 tanesini sattıktan sonra arabasında 34 simit kalmıştır.Bu simitçinin arabasında başlangıçta kaç simit vardı ?

 

9)Bir otobüsteki bütün koltuklar doludur . 1. durakta otobüsten 26 yolcu inmiştir. Otobüste 26 yolcu kaldığına göre otobüs toplam kaç kişi vardı ?

 

10)Ağzına kadar dolu olan bir depodan 25 kova su alınca depoda 46 kova su kaldığına göre bu depo toplam kaç kova su alır ?

Bir cevap yazın